No Comments

Vaše otázka je příliš častá u jedinců užívajících antidepresiva

Vaše otázka je příliš častá u jedinců užívajících antidepresiva

Zjistěte, proč je léčba EPI důležitá.

Od Erica Patino, 17. března 2021

Průvodce spotřebitele k substituční terapii pankreatickým enzymem (PERT)

Od Julie Stewart 17. března 2021

Řízení exokrinní pankreatické nedostatečnosti ve stáří

Lidé s EPI možná budou muset být vyšetřeni na určité zdravotní stavy a upravit svůj jídelníček a léky, jak stárnou.

Od Tami Swartz 17. listopadu 2020

Co vědět o krmení enterální trubicí, pokud máte EPI

Tento postup se používá k dodávání výživy lidem, kteří jsou ohroženi nedostatkem živin ve své stravě.  

Od Jessicy Migala 17. listopadu 2020

Co si nechat v tašce, pokud máte EPI

Mějte tyto zásoby po ruce, abyste zvládli příznaky vzplanutí, když jste na cestách.

Od Briana P. Dunleavyho 15. září 2020

Váš průvodce zdravím a výživou od A do Z k exokrinní nedostatečnosti pankreatu

Pokud máte EPI, můžete být zmatení z toho, jaké vitamíny a živiny potřebujete. Zde je přehled toho, co může vašemu stavu pomoci – nebo naopak bránit.

Od Abigail Libers 15. září 2020

Souvislost mezi EPI a zánětlivým onemocněním střev

Nekontrolovaný zánět v trávicím traktu může vést k exokrinní insuficienci pankreatu. Zjistěte, jak – a co dělat pro jeho správu.  

Od Abigail Libers, 23. června 2020

5 příznaků exokrinní nedostatečnosti pankreatu, které nezahrnují trávení

U lidí s EPI se může vyvinout nedostatek vitamínů, které jsou škodlivé pro jejich kosti, zrak a další.

Od Tami Swartz, 2. ledna 2020

6 způsobů, jak zmírnit zácpu z nedostatečnosti exokrinní pankreatu

Od Katherine Lee, 2. ledna 2020

Exokrinní pankreatická nedostatečnost: Komplikace pankreatitidy, o které byste měli vědět

Významné poškození slinivky břišní může způsobit vážný zažívací problém zvaný exokrinní pankreatická insuficience neboli EPI.

Od Briana P. Dunleavyho, 27. listopadu 2017 “

Q1. Jak vnímáte užívání třezalky tečkované a 5-HTP na depresi a malou úzkost? Antidepresiva fungují, ale já ztrácím chuť na sex. Chtěl bych vyzkoušet přírodní prostředky.

– Anonymní

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je bylina a 5-hydroxytryptofan (5-HTP) je derivát aminokyseliny tryptofan. Oba jsou prodávány jako doplňky stravy a používá je mnoho lidí ve snaze zmírnit depresi. Výzkumné studie těchto látek jsou smíšené: Například 5-HTP nebyl prokázán při depresích; u mírné až středně těžké deprese však studie ukázaly, že užívání třezalky může být prospěšné. V případě závažné deprese však dvě velké výzkumné studie zjistily, že třezalka tečkovaná nefunguje lépe než placebo (cukrová pilulka). Také užívání třezalky může u některých lidí způsobit vedlejší účinky (včetně sucha v ústech, závratí, úzkosti, zvýšené citlivosti na sluneční světlo a dokonce i sexuální dysfunkce). Může také ovlivnit způsob, jakým tělo metabolizuje některé léky.

Než začnete užívat jakýkoli doplněk, měli byste požádat svého poskytovatele zdravotní péče, aby zkontroloval případné interakce s léky, které právě užíváte. Měli byste se také zeptat, zda je třezalka nebo 5-HTP vhodný alternativní lék ke zlepšení deprese a úzkosti.

Ztráta sexuální touhy je vedlejším účinkem často spojeným s řadou antidepresiv známých jako selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), včetně Celexa (citalopram), Prozac (fluoxetin) a Zoloft (sertralin). Existuje několik způsobů, jak se pokusit vyřešit tento velmi skutečný problém, včetně:

čekání na vývoj tolerance k lékům, což může trvat až několik měsíců snížení dávky antidepresiva, pokud je to možné, užívání drogové dovolené – snížení nebo vynechání antidepresiva během víkendu nebo jiného nastaveného období přepnutí na jiný antidepresiv s nižší hlášený výskyt sexuálních dysfunkcí, jako je bupropion nebo mirtazapin u mužů, přidání léku, jako je Viagra, který byl úspěšně použit k léčbě sexuální dysfunkce vyvolané SSRI u mužů

Tyto možnosti byste měli prodiskutovat se svým ošetřujícím lékařem, abyste věděli a porozuměli očekávanému výsledku.

Q2. Byl jsem na Lexapru roky a cítím se báječně. Dlouho jsem však orgasmus neměl. Věřte mi, snažím se a můj manžel byl úžasný a trpělivý. Ale mám přejít na jinou drogu?

Vaše otázka je příliš častá u jedinců užívajících antidepresiva. Představuje také jednu z výzev užívání jakéhokoli léku: maximalizace přínosů léčby při minimalizaci vedlejších účinků.

Lexapro spadá do kategorie antidepresiv nazývaných selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu nebo SSRI. Tato třída léků má méně vedlejších účinků než starší antidepresiva, jako jsou tricyklická (TCA) nebo inhibitory monoaminooxidázy (MAOI). Jedním z těchto vedlejších účinků je bohužel sexuální dysfunkce; je to údajně hlavní důvod, proč se pacienti rozhodnou přestat užívat SSRI.

Při přehodnocování vaší situace je prvním krokem promluvit si se svým lékařem. Diskutujte o možnostech snížení současné dávky přípravku Lexapro, abyste zjistili, zda pomáhá při sexuálních funkcích, vyzkoušení jiného SSRI nebo dokonce přechod na inhibitor zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu (SNRI), abyste zjistili, jak na něj reagujete. Většina lékařů připouští, že předepisování léků je stejně umění jako věda; pokusy a omyly jako takové často hrají klíčovou roli při hledání toho nejlepšího „vhodného“ pro každého jednotlivce.

Pod vedením svého lékaře může být další možností úplně vysadit antidepresivum a vyzkoušet jinou formu terapie. Pokud byste o tom uvažovali, naléhal bych na vás, abyste zahájili individuální terapii, která by pomohla monitorovat a zvládat vaši depresi, pokud se vrátí. Také bych vám doporučil začít pravidelně cvičit, pokud tak již neučiníte. Bylo prokázáno, že cvičení pozitivně ovlivňuje serotonin a může pomoci zmírnit mírnou až středně těžkou depresi.

Doufám, že vám jedna z těchto možností pomůže najít rovnováhu mezi nezbytným zvládáním deprese a zlepšením sexuálního fungování a spokojenosti.

Q3. Beru mirtazapin. Nelíbí se mi vedlejší účinky tohoto léku a chci ho přestat brát za studena. Mám pocit, že lékaři, kteří mě na to nasadili, mě řádně nesledují, a proto beru věci do svých rukou. Chci jen zastavit tento lék. Měl bych si být vědom nějakých zásadních problémů s výběrem nebo jiných negativních reakcí na jeho zastavení?

– Kari, Connecticut

Je mi líto, že máte pocit, že musíte vzít věci do vlastních rukou – léčba antidepresivy probíhá nejlépe, když osoba, která léky užívá, a její lékař jsou schopni pracovat jako tým. Jste si jisti, že nestojí za to zkusit to ještě jednou, aby lékaři řekli, že nejste spokojeni s tím, jak se na tento lék cítíte?

Pro informaci, mirtazapin (Remeron) – na rozdíl od některých jiných antidepresivních léků – není znám tím, že je obtížné jej zastavit a obecně nevyžaduje postupné snižování. Nežádoucí účinky, které se vám nelíbí, by měly zmizet během několika dnů po užití konečné dávky léků; cokoli potom bude pravděpodobněji odrážet váš stav než léky.

Q4. Bojuji s nejhorším případem deprese, jaký jsem kdy měl, a každý, s kým jsem mluvil, říká, že bych měl brát léky. Slyšel jsem však příliš mnoho hororových příběhů o lidech na antidepresivech, kteří zažívají změny osobnosti, přibírají na váze nebo mají jiné problémy. Existuje bezpečnější alternativa k antidepresivům, kterou mohu vyzkoušet, než se vydám touto cestou?

Samotná deprese může být jako hororový příběh, včetně účinků, které může mít na vaši rodinu a další vztahy a výkon vašeho pracoviště, a také na způsob, jakým může negativně ovlivnit vaše fyzické zdraví. A samozřejmě riziko sebevraždy je spojeno s těžkou depresí. Ačkoli to zní, jako by rozhodnutí, zda si vzít antidepresivní lék, nebylo pro vás snadné, pro většinu lidí důsledky neléčené deprese daleko převažují nad riziky užívání antidepresiv.

To znamená, že antidepresiva nejsou pro každého a existují alternativy. Například poradenství a psychoterapie jsou účinnou léčbou pro mnoho lidí s depresí. Kontrolované studie, které přímo srovnávaly tyto léčby, ve skutečnosti ukázaly, že šance, že lidé v depresi budou reagovat na kognitivně-behaviorální terapii nebo interpersonální psychoterapii, byly srovnatelné se šancemi, že budou reagovat na antidepresiva.

Tak či onak, je důležité získat harmoniqhealth.com nějakou pomoc – možná začít tím, že si promluvíte se svým lékařem primární péče nebo psychoterapeutem, který byl vysoce doporučen; Pokud jste stále skeptičtí, může vám poradit váš ministr nebo někdo, koho v této oblasti považujete za moudrého a zkušeného. Pokud navštívíte svého lékaře primární péče a rozhodnete se nebrat antidepresiva, požádejte ho, aby vám doporučil zkušeného poradce nebo terapeuta, který dobře spolupracoval s jinými lidmi s depresí. (Psychoterapeuty ve vaší oblasti můžete také vyhledat na Revolution Health, partnerském webu Everyday Health.)

A můžete si pomoci i dalšími kroky – například pravidelným aerobním cvičením a trávením času s ostatními děláním věcí, které vás dříve bavily.

Více informací najdete v Centru pro depresi Doctor’s Ask, včetně podrobností o antidepresivech a dalších léčebných postupech. Web Aliance pro depresi a bipolární podporu také obsahuje užitečné informace o léčbě i svépomoci.

Q5. Vzal jsem 62, 5 mg Paxilu po dobu osmi měsíců. Vyvolalo to ve mně úzkost, pro kterou jsem musel vzít Ativana. Potom jsem přestal užívat Paxil a začaly se mi „mozkové zápisy“ opakovat. Vydržely nejméně měsíc a připadaly si jako mozkové elektrické zábaly. Může to být abstinenční příznak?

– Josephine, New Jersey

Ano, je velmi pravděpodobné, že tyto pocity byly součástí reakce vašeho těla na vysazení Paxilu (paroxetinu). Ačkoli tento typ symptomů může být děsivý, obtěžující a nepříjemný, není nebezpečný a obvykle zmizí rychleji, než popisujete, obvykle za týden nebo dva.

Pokud znovu vezmete lék jako Paxil, zkuste nechat čtyři až šest týdnů pomalejší vysazení, abyste minimalizovali opakování příznaků spojených s vysazením.

Q6. Co mám dělat, když mi dojde 300 mg Effexoru (venlafaxin) a budu muset počkat, až mi léky dorazí poštou šneků? Vím, že to byla moje chyba, že jsem si neobjednala včas, než mi došlo. Jaké jsou mé alternativy, když k tomu dojde?

Ze všech antidepresiv, která jsou nyní v širokém používání, je Effexor jedním z léků, které jsou s největší pravděpodobností spojeny s nepříjemným syndromem z vysazení, možná zvláště v dávkách až 300 mg denně. Měli byste udělat vše pro to, aby vám nedošly léky, protože kromě nepříjemných příznaků z vysazení vám může hrozit vyšší riziko úplného relapsu.

Nejjednodušší odpovědí na váš problém je pokusit se minimalizovat pravděpodobnost, že dojdete, například automatickým doobjednáním v lékárně, zavedením řady výzev nebo upomínek, které vám pomohou včas obdržet objednávky, nebo požádat milovanou osobu jeden nebo jiný významný, který vám to pomůže sledovat. Lékaři příležitostně poskytnou svým pacientům balíčky léků (které lze použít jako špetku) nebo zavolají malý recept na dostatek léků k překlenutí mezery.

Pokud dojde k horšímu, bude lepší snížit dávku na několik dní, než kdybyste došli úplně. Můžete například užít 150 mg denně za předpokladu, že jde o sílu tobolek, kterou vám předepsali, nebo ještě lépe 225 mg denně, pokud máte 75 mg tobolky.

Q7. Hodně jsem četl o výhodách užívání třezalky a vitaminu D3 při mírné depresi. Jaký je váš názor? Existují studie, které dokazují, že fungují?

– Ethel, Ohio

Nevím o vitaminu D3, ale existuje mnoho důkazů, že třezalka tečkovaná má antidepresivní účinky, zejména u méně závažné deprese.

Ačkoli to není regulováno jako lék, bylinu třezalku byste měli brát vážně, pokud ji používáte jako antidepresivum. To znamená nechat lékaře primární péče vědět, že ho užíváte (může interagovat s některými jinými léky, což snižuje jejich účinnost) a ujistit se, že užíváte plnou terapeutickou dávku po přiměřenou dobu. Kromě toho byste jej neměli užívat v kombinaci s jinými antidepresivy.

Q8. Byl jsem na Cymbaltě (duloxetin) již rok, spolu s Depakote (divalproex) pro mánii a Seroquel (quetiapin) pro paranoiu. Než jsem šel na Cymbaltu, byl jsem svým normálním kreativním já: psal jsem příběhy, fotil a maloval. Pak moje pojišťovna rozhodla, že Cymbaltu neschválí. Musel jsem to přestat brát. Teď začínám sebevražedně. Veškerá moje kreativita se však vrací a mám pocit, že mohu znovu psát. Vím, že za svoji kreativitu nemohu obětovat své zdraví. Můžete mi ale říci, zda existují antidepresiva, která nezabírají vaše umělecké schopnosti?

Cymbalta, o které se předpokládá, že léčí deprese dvěma chemickými cestami (norepinefrin a serotonin), je jedním z novějších antidepresiv, a protože je stále v patentu, je dražší než mnoho jiných antidepresiv, která jsou nyní dostupná jako generika.

I když je možné, že u vás bude fungovat pouze Cymbalta, je pravděpodobnější, že vám pomůže jiný typ antidepresiv, proto byste si měli poradit se svým lékařem o nalezení jiného léku. Mezi ostatními je Cymbalta nejblíže venlafaxin. Je k dispozici v patentově chráněné formě (jednou denně Effexor XR) nebo generické formě, kterou je třeba užívat několikrát denně.

Samozřejmě vám mohou fungovat takzvaná antidepresiva selektivní pro serotonin (fluoxetin, sertralin, paroxetin a citalopram jsou k dispozici jako generika) nebo nový lék bupropion (všechny formy jsou k dispozici jako generika), stejně jako vyšší dávka přípravku Seroquel.

Q9. Byl jsem na klomipraminu posledních 15 let. Jednou jsem se z toho pokusil dostat, ale skončil jsem v nemocnici. Nedávno jsem zjistil, že jsem těhotná (což nebylo v plánu), a můj lékař mě převedl na imipramin. Četl jsem však, že tento lék přichází se zvýšeným rizikem vrozených vad. Chci to okamžitě přestat brát. Můj lékař řekl, že je to naprosto bezpečné, takže teď mám pocit, že mu nemůžu věřit. Co bych měl dělat?

– Ann, Anglie

Tricyklické antidepresivum klomipramin (Anafranil) pravděpodobně není pro vaše těhotenství více či méně rizikové než jeho blízký bratranec imipramin (Tofranil). Imipramin byl stále více používán, takže za posledních 40 let bylo více žen těhotných na imipramin než na klomipramin.

Oba jsou zdaleka pravděpodobné, že budou bezpečné pro vyvíjející se plod, ačkoli ani jeden není absolutně bezpečný, když jste těhotná (dokonce ani aspirin nebo acetaminofen nebo vyšší dávky vitamínů nejsou absolutně bezpečné). Ve Spojených státech jsou tyto léky klasifikovány jako látky s hodnocením C pro těhotenství, což znamená, že existují malá a nespecifická rizika, ale žádná známá nebo jednoznačná rizika.